PARKETY „RYBIA KOSŤ“
Pri navrhovaní interiéru obvykle začíname plánovaním podlahy. Pekného a zaujímavého efektu dosiahneme tím, že miesto rovných drevených dosiek do podlahovej krytiny zakomponujeme geometrické vzory. Najčastejším a najznámejším štýlom parkiet je vzor rybej kosti. Parkety „rybia kosť“ sa používajú veľmi často, pretože do priestoru vnesú sofistikovanosť a eleganciu.
Vzor rybia kosť je tradične najobľúbenejšou formou ukladania parkiet. Z priestoru s týmto vzorom vyžaruje nádych histórie a tradície a s kombináciou vhodných farieb, rozmerov a materiálov vykúzlite novodobý a moderný design.

Zobrazených 1–18 z 38 výsledkov

 • Drevené parkety DUB NAXOS ARTHER-NAX100 | Floor Experts

  , , ,

  DUB NAXOS

  NÁJDI VIAC >
 • Drevené parkety DUB CAMBRILS ARTHER-CAM100 | Floor Experts

  , , ,

  DUB CAMBRILS

  NÁJDI VIAC >
 • Drevené parkety DUB CROTONE ARTHER-CRO100 | Floor Experts

  , , ,

  DUB CROTONE

  NÁJDI VIAC >
 • Drevené parkety DUB PESCARA ARTHER-PES100 | Floor Experts

  , , ,

  DUB PESCARA

  NÁJDI VIAC >
 • Drevené parkety DUB OTRANTO ARTHER-OTR100 | Floor Experts

  , , ,

  DUB OTRANTO

  NÁJDI VIAC >
 • Drevené parkety DUB PREVEZA ARTHER-PRE100 | Floor Experts

  , , ,

  DUB PREVEZA

  NÁJDI VIAC >
 • Drevené parkety DUB SARANDE ARTHER-SAR100 | Floor Experts

  , , ,

  DUB SARANDE

  NÁJDI VIAC >
 • Drevené parkety DUB TRAPANI ARTHER-TRA100 | Floor Experts

  , , ,

  DUB TRAPANI

  NÁJDI VIAC >
 • Drevené parkety JASEŇ PATRAS ARTHER-PAT100 | Floor Experts

  , , ,

  JASEŇ PATRAS

  NÁJDI VIAC >
 • Drevené parkety JASEŇ POMPEI ARTHER-POM100 | Floor Experts

  , , ,

  JASEŇ POMPEI

  NÁJDI VIAC >
 • Drevené parkety DUB AJACCIO ARTHER-AJA100 | Floor Experts

  , , ,

  DUB AJACCIO

  NÁJDI VIAC >
 • Drevené parkety DUB BASTIA ARTHER-BAS100 | Floor Experts

  , , ,

  DUB BASTIA

  NÁJDI VIAC >
 • Drevené parkety DUB BONIFACIO ARTHER-BON100 | Floor Experts

  , , ,

  DUB BONIFACIO

  NÁJDI VIAC >
 • Drevené parkety DUB SORRENTO ARTHER-SOR100 | Floor Experts

  , , ,

  DUB SORRENTO

  NÁJDI VIAC >
 • Drevené parkety DUB RAPALLO ARTHER-RAP100 | Floor Experts

  , , ,

  DUB RAPALLO

  NÁJDI VIAC >
 • Drevené parkety ORECH AMERICAN KITZBUHEL HERALP-KIT010 | Floor Experts

  , , ,

  ORECH AMERICAN KITZBUHEL

  NÁJDI VIAC >
 • 2117 DUB STAVANGER

  , , ,

  2117 DUB STAVANGER

  NÁJDI VIAC >
 • Drevené parkety ORECH AMERICAN MERIBEL HERALP-MER010 | Floor Experts

  , , ,

  ORECH AMERICAN MERIBEL

  NÁJDI VIAC >

A kde vznikol názov rybia kosť?

Vzor rybej kosti získal názov podľa kostry sleďa. Skladá sa z obdĺžnikov (herringbone) či paralelogramov (chevron), ktoré sú rozdelené do opakujúceho se symetrického vzorca v tvare písmena V a tvoria tak svoj charakteristický kľukatý efekt.
Najstaršie ukážky vzoru rybej kosti boli nájdené v šperku starodávnej egyptskej šľachty a v látkach z antického Ríma. V rímskom impériu vzor rybia kosť používali pri dláždení ciest, čím vytvorili mimoriadne trvácne a stabilné dopravné tepny.

Aký je rozdiel medzi parketami Herringbone a Chevron?

Na prvý pohľad sa zdá, že ide o rovnaký štýl podlahy. Ak se však pozriete detailnejšie, nájdete rôzne tvarované dosky a tým pádom aj odlišný vzor. Ako chevron, tak i herringbone sú čím ďalej obľúbenejšie, pretože interiéru dodávajú osobitý a luxusní nádych.
Parkety chevron alebo francúzska rybia kosť sú drevené podlahy so špeciálnym vzhľadom vzoru chevron, alebo písmena V. Boli špeciálne navrhnuté pre vytvorenie tohto efektu. Jednotlivé dosky sú o dosť kratšie a užšie ako klasické dosky. Konce sú odrezané pod uhlom 30, 45 alebo 60 stupňov tak, že spoločne tvoria špičku.
Herringbone alebo rybia kosť je tradičný vzor pre pokládku parkiet. Dosky sú menšie ako klasické dosky, uhly majú 90 stupňov a striedavým ukladaním v tvare písmena V vytvárajú charakteristický kľukatý vzor rybej kosti.
Rozdiely medzi štýlmi parkiet chevron a herringbone sú následujúce:
– konce dosiek chevron sú odrezané v uhle 30, 45 alebo 60 stupňov,
– uhly dosiek u parkiet herringbone merajú 90 stupňov,
– dosky chevron vytvárajú vzor v tvare písmena V, stretávajú sa v spoločnom bode a vytvárajú špičku,
– dosky parkiet herringbone vytvárajú charakteristický kľukatý vzor s uhlom 90 stupňov.
CHEVRON HERRINGBONE

Ako chevron, tak i herringbone používame s rôznymi druhmi dreva, v rôznych rozmeroch, spracovaniach, dekoroch, s rôznymi povrchmi.
Poskytujú nadčasový luxusný vzhľad a sú čím ďalej obľúbenejšie.


Je vzor rybia kosť moderný?

Moderný design v čistom a súčasnom štýle opäť začína využívať nadčasový a tradiční vzor rybej kosti. S použitím moderných riešení, farieb a materiálov mu vdýchne nový život.
Parkety rybia kosť se v interiérovom designu opäť stali trendom. Prestížny vzor rybej kosti a nádherný prírodný materiál vo forme dreva spoločne vytvárajú dojem tradície, špičkového vzhľadu a elegancie. Kombinácia starého s novým a moderného s tradičným vytvára priestor s osobitým rázom. Krása se prejavuje v jednoduchej praktickosti tvaru, preto sa vraciame ku klasike. Rybia kosť zaručuje ten subtílny prirodzený pocit, po ktorom naši zákazníci túžia – je zaujímavý, a pritom nie príliš výrazný.

Čaká parkety so vzorom rybia kosť len pár minút slávy?

Rybia kosť je najobľúbenejším a najtrvácnejším vzorom pri montáži parkiet, vďaka čomu bol tento štýl výnimočný v priebehu mnohých etáp našej histórie. Od roku 2018 obľúbenosť parkiet herringbone a chevron výrazne vzrástla. Podlaha so vzorom rybej kosti je vynikajúci spôsob, ako sa v modernom prostredí cítiť ešte príjemnejšie, pohodlnejšie a realistickejšie, pretože do priestoru vnáša osobitý ráz.

Zväčšuje vzor rybia kosť opticky priestor?

Vzor podlahy môže mať výrazný vplyv na veľkosť konkrétnej miestnosti. Niektorí bytoví architekti používajú vzor rybej kosti, aby priestor opticky zväčšili.

Alebo rybia kosť priestor naopak zmenší?

Aj keď se zdá, že taký pestrý vzor nie je do malého priestoru vhodný, je rybia kosť presne to, čo tento priestor potrebuje. Pretože ľudské oko na rybej kosti priťahuje široká časť tvaru „V“, tak tento vzor priestor opticky zväčší.


Akým spôsobom pokladáte podlahu so vzorom rybej kosti?

Najčastejší smer pokladania parkiet rybej kosti je paralelne s najdlhšou stenou v miestnosti alebo smerom k oknu.
Pokladanie parkiet vo vzore rybej kosti môže predstavovať výzvu. Naši odborníci Vám radi pomôžu.

Sú parkety so vzorom rybia kosť drahou záležitosťou?

V minulosti parkety rybia kosť patrili ku drahej, sofistikovanej a trvácnej podlahovej krytine. Ešte stále ich môžeme obdivovať v zámkoch, v starých luxusných bytoch a iných vzácnych historických objektoch.
Dnešná moderná verzia parkiet s rybou kosťou je ďaleko dostupnejšia – ceny se od iných typov parket nijak zvlášť nelíšia.

Aké druhy dreva sú vhodné pre parkety se vzorom rybia kosť?

Pre moderné a trvácne parkety so vzorom rybej kosti je veľmi vhodný dub. O pestrý vzhľad se postará široká farebná škála rôznych odtieňov, ktoré sú k dispozícii v rôznych dekoroch a povrchových spracovaniach. Kombinácia farieb a technických charakteristík poskytuje nekonečný výber finálneho vzhľadu podlahy.
Skvelou voľbou je drevo orecha, ktoré sa svojou prirodzenou eleganciou výborne doplňuje s prestížnym tvarom rybej kosti.

Sú parkety rybia kosť vhodné pre podlahové vykurovanie?

Parkety rybia kosť sú vhodné na teplovodné podlahové vykurovanie v prípade, že sú zostavené ako dvojvrstvové parkety (hrúbka 10-11 mm) alebo trojvrstvové parkety (hrúbka 14-15 mm).
K dispozícii sú v rôznych rozmeroch dosiek, rôznych dekoroch a povrchových opracovaniach. Môžu byť lakované nebo ošetrené olejom.
Parkety rybia kosť z masívu pre podlahové vykurovanie nie sú vhodné.

Sú parkety rybia kosť vhodné do kuchyne?

Tato nadčasová drevená podlaha je obľúbenou voľbou i v moderných kuchyniach. Často sa používajú do prízemia otvoreného typu, ktoré zahrňuje i kuchynské kúty.
Pri správnej údržbe sú parkety rybia kosť do kuchyne úplne vhodné. Pretože sú hygienické a ľahko sa udržujú, zaručia Vám príjemný, prirodzený a teplý dojem z bývania.
Niekoľko rád a odporúčaní:
– s ohľadom na stálosť odporúčame položiť dvojvrstvové alebo trojvrstvové parkety, pretože parkety z masivného dreva pri zmenách vlhkosti a teplôt často praskajú alebo menia tvar,
– parkety pravidelne čistite a udržujte v súlade s povrchovou úpravou a pokynmi,
– používajte doporučené prípravky k čisteniu a údržbe,
– v kuchyni pravidelne vetrajte,
– udržujte optimálnu vzdušnú vlhkosť a teplotu,
– pravidelne kontrolujte kuchynské spotrebiče, aby ste zabránili nepríjemným prekvapeniam,
– pri vyliatí vody podlahu čo najskôr očistite a vysušte, aby ste minimalizovali poškodenie a zabránili tvorbe škvŕn na parketách.

Aké parkety so vzorom rybia kosť sú na výber?

Podľa vzoru, u nás môžete vyberať medzi parketami Herringbone, teda klasickou rybou kosťou, a parketami Chevron, ktorý nazývame taktiež Francúzka rybia kosť.
Podľa veľkosti dosiek sú parkety rybia kosť k dispozícii v klasických dĺžkach 300 mm až 900 mm a šírkach 70 mm až 130 mm. Dvojvrstvové parkety nájdete v hrúbke 10-11 mm, trojvrstvové v 14-15 mm.
Podľa dekóru môžete vyberať zo zaujímavých, atraktívnych a pestrých rustikálnych variantov z vybraných elegantných kolekcií bez väčších sukov a farebných rozdielov.
Podľa povrchového spracovania sú k dispozícii brúsené alebo kartáčom opracované parkety rybia kosť.
Podľa ochrannej vrstvy môžete zvoliť lakovanú nebo naolejovanú verziu.

Ktoré kolekcie parket rybia kosť sú k dispozícii?

Doporučujeme si prezrieť kolekcie Floor experts/Herritage/Alpine a Artisan chevron a Artisan herringbone, ktoré sú zostavené z trojvrstvových hotových parkiet s vzorom rybej kosti.
Kolekcia Heritage obsahuje i dvojvrstvové parkety so vzorom chevron alebo klasickou rybou kosťou.
Pre tých z vás, ktorí máte jasnú víziu a túžite po niečom vlastnom a odlišnom, sme pripravili kolekciu Four seasons. Ide o „custom made“ kolekciu, čo znamená, že surové parkety rybia kosť je možné podľa Vašeho priania naolejovať vo vybranom odtieni. Rebríček farieb nájdete tu: Four seasons.